Main Menu

Blog | Aktuality a zajímavosti

Vítáme Vás na našem blogu. Postupně budeme přidávat nové články, které se týkají variabilních aplikací, o kterých informujeme průběžně v rámci mailingů. Pokud byste chtěli získávat informace o variabilních aplikacích jako první i Vy, není nic jednoduššího než vyplnit krátký formulář dole na stránce!

 

Variabilní aplikace a pokusy? Zapomeňte na maloparcelkové pokusy, protože plocha jednotlivých pokusných políček je moc malá na to, aby se variabilita mohla projevit, stejně jako na pár desítek metrů dlouhé pásy na šířku jednoho kolejového řádku uprostřed pole. Pojďte zjistit, jak k pokusům a jejich vyhodnocení přistupujeme my.

 

 

Spojení agronomických zkušeností, precizně zpracovaných dat a moderních strojů posouvá zemědělství dopředu. A nemusí se jednat o velký zemědělských podnik, moderní technologie své opodstatnění najdou i v menších podnicích. Na semináři "Technologie, které skutečně šetří peníze a fungují" jsme navštívili Statek Kumberk, který hospodaří na cca 800 ha orné půdy.

 

 

„Je to moc složité“, „Já se nechci učit nové věci“ nebo „Už jsem to zkoušel a nefunguje to“. Podobných výroků na účet nových technologií v zemědělství bohužel stále ještě slyšíme mnoho. Pojďme se podívat, jak se věci doopravdy mají a zda je nutné mít obavy ze zavádění technologií pro variabilní aplikace.

 

 
Snižování nákladů na dusíkaté hnojení není cestou, jak zlepšit ekonomickou situaci zemědělských podniků. Pokusy potvrzují, že optimalizace a efektivní využití vstupů nabízí vyšší přínosy.
 

 
Kukuřice je plodina, která je pro precizní zemědělství jako stvořená. Na variabilní aplikace reaguje velmi dobře nejen zvýšením výnosu, ale také kvalitou sklizené siláže. Pokusy s variabilními aplikacemi v kukuřici byly první, které jsme v rámci služby Varistar vyhodnocovali. Od prvních let byl mezi kontrolou a variabilně obhospodařovanou částí pozemků významný rozdíl, co se týče výnosu. Dlouhodobě se zvýšení výnosu díky variabilním aplikacím pohybuje okolo 10 %.
 

 
Opravdu ty variabilní aplikace fungují? Ano, přínosy variabilních aplikací s Varistar ověřujeme již několik let a výsledky zpracováváme do případových studií. A pokud by Vás nebavilo studie číst, rádi Vám zprostředkujeme referenční návštěvu u některého z našich zákazníků.
 

 
 
Dle našich zkušeností je pro tvorbu aplikačních map nejlepší využívat mapy relativního výnosového potenciálu (RVP). Po zapojení porostu je nicméně možné začít tvořit aplikační mapy také kombinací map RVP a aktuálního stavu, který může upravovat případné ročníkové odchylky, popř. pouze na základě aktuálního stavu. 
 
Jaká úskalí může využití aktuálního stavu pro tvorbu aplikačních map přinést a jaká je dostupnost a kvalita validních satelitních snímků se dozvíte v tomto článku.

 
 
Variabilní aplikace mají velký potenciál pro úsporu nákladů ipro zvýšení výnosů, resp. zisku. Důležité je však tyto aplikace opravdu provádět a jednotlivé variabilní pěstební zásahy na sebe navazovat. Jedno variabilně provedené hnojení není dostatečné ktomu, aby se přínosy variabilních aplikací mohly opravdu projevit.

 
 
Existují dva základní způsoby, kterými se vytvářjí mapy relativního výnosového potenciálu (RVP). Jedná se o tzv. řízenou a neřízenou klasifikaci. Použití jednotlivých metod má zásadní vliv na kvalitu map a současně i na přínos variabilních aplikací jako takových. 

 
 
Variabilní aplikace přinášejí nejvyšší přínos ve chvíli, kdy je na jednom honu a v jedné plodině provedeno variabilně co nejvíce pěstebních zásahů. Ideální je tedy začít s variabilními aplikacemi již při zakládání porostů. Zavedení systému však potřebuje nějaký čas, nenechávejte své rozhodnutí na poslední chvíli.

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby